INTELIGENTNÍ OPERAČNÍ SÁLY

Budoucnost digitální medicíny v jediném komplexním řešení

Inteligentní operační sál zajišťuje optimální vnitřní prostředí pro komfort personálu prostřednictvím moderní konstrukce, techniky prostředí, přístrojového vybavení, řídicích systémů, služeb a managementu. Je ekonomicky efektivní a umožňuje víceúčelové použití a rekonfigurace.

Inteligentní operační sál umí reagovat na potřeby operačních týmů s cílem zlepšit pracovní podmínky, zaručit co nejvyšší bezpečnost a snížit náklady na provoz.

Srdcem inteligentního operačního sálu je centrální systém, který díky potřebné infrastruktuře a jednotlivým vstupním a výstupním prvkům pomáhá optimalizovat práci na sále. Ovládání a řízení celého systému je velmi přehledné a intuitivní.

Základem je jednoduché a efektivní ovládání obrazových zdrojů a zobrazovacích zařízení. Systém umožňuje zobrazit obraz z libovolného zdroje (endoskopická kamera, kamera ve světle, snímek z RTG, ultrazvuku, náhled monitoru vitálních funkcí…) na kterémkoli monitoru na sále. Na monitorech je možné díky režimu Multi Window – PIP/PAP – zobrazit i obrazy z více zdrojů současně. Je tak možné snadno zvolit rozmístění obrazových výstupů předem podle typu operace nebo aktuálně podle situace v průběhu operace. Vše se ovládá pomocí dotykového monitoru a ovládání je tak jednoduchépřehledné, že nezatěžuje personál a nepřidělává práci.

Řídicí systém umožňuje i ovládání osvětlení operačního sálu, ambientního osvětlení pro endoskopické operace, operačního světla a kamery a dalších prvků na sále.

Součástí inteligentních operačních sálů může být i kompletní pracovní stanice PACS/DICOM, s velkoplošným monitorem zabudovaným ve stěně operačního sálu, komunikující s PACS servery protokolem DICOM nebo HL7. Pracovní stanice má bezdotykové ovládání pomocí gest umožňující práci se snímky ze sterilního prostředí i v průběhu operace.